Четверг, 28.03.2024, 14:48
| RSS
Главная
Мой сайт
Меню сайта


Категории раздела
Мои статьи [35]
История [39]
Статистика
Поиск
Друзья сайта
Главная » Статьи » Мои статьи

БУКРИНСЬКА ЕПОПЕЯ (на укр) частина29
9

Бурмистрова на будинку школи, де учився Вілен Іванович, - меморіальна дошка з написом "Герой Радянського Союзу Бурмистров Вілен Іванович. 1925-1944 р."

29 вересня 1943 року було вдень найвищої напруги й іспиту моральних сил бійців і офіцерів 3-й гвардійської танкової армії, особливо 9-го механізованого корпуса. Фашистське командування вирішило скинути наші війська в Дніпро і по наших переправах вирватися на Лівобережжя.

Але ворог прорахувався. Його планам так і не призначено було здійснитися. Червоноармійці й офіцери виявили чудеса хоробрості і геройства. Одинадцять танків, якими командував старший лейтенант Григорій Шевкеня, підбили понад два десятки танків супротивника. Рота винищувачів танків старшого лейтенанта В. М. Молодцова на висоті 216,3 підбила чотири і підпалила три німецьких танки. Особливо відрізнився старший сержант Микола Іванович Афанасьєв. Пам'ятним залишився для нього бій на Букринському плацдармі. Його знаряддя знаходилося увесь час у бойових порядках піхоти. Н. И. Афанасьєв згадував згодом: "Мені як командирові знаряддя було наказано зайняти оборону на окраїні села. Не встигли ми обкопатися, з'явилися танки. Вони зупинилися в сараю. Танкісти відкрили люки, щоб краще оглянути місцевість. І тоді вдарило наше знаряддя прямим наведенням. Улучно стріляв навідник Микола Кузнєцов... Зайняв один, другий фашистський танк... Гітлерівці опам'яталися, відкрили стрілянину, а через сарай пішли в атаку автоматники. Вибух. Осколки січуть усі навколо, гулко тарабанять у щит і лафет. Нічого не видно, що лише клубочеться дим, пронизаний трасами снарядів.

Загинув заряджаючий. Біля знаряддя залишився навідник Микола Кузнєцов. Прямо перед очима затанцював зріз стовбура гітлерівського танка. Знаряддя і танк вистрілили одночасно. Вибухова хвиля оглушила і відкинула Кузнєцова. Вирішивши, що знаряддя знищене, німці рушили в бій. Але Кузнєцов вже отямився  , і коли танк підставив бік, вистрілив. За тонкому йшов бронетранспортер із солдатами. Вибухова хвиля перевернула бронетранспортер...".

За мужність і відвагу, виявлені в бої, Н. И. Афанасьєву і Н. П. Кузнєцову було привласнене звання Героя Радянського Союзу. І після війни вони на передовій лінії - обоє служать у міліції. Н. П. Кузнєцов працює в Новосибірську, а Н. И. Афанасьєв - у Тамбові.

Геройски боролися танкісти 288-го танкового батальйону 52-й танкової бригади. Механік-водій Михайло Іванович Ахтырченко, використовуючи пересічену місцевість, зайшов у фланг ворога і почав прасувати гітлерівців. У цьому бої його танк знищив пушкові з обслугою. Поруч з ними діяв і танк гвардії молодшого лейтенанта Олександра Павловича Лянгасова. Пізніше танк А. П. Лянгасова знищив протитанкову гармату, що сильно заважала просуванню наших частин. Два протитанкові пушки і кулеметна крапка придушив механік-водій Іван Ма

карович Мацак. Геройски боровся і командир танкової роти гвардії лейтенант Михайло Петрович Тищенко, знищивши знаряддя і мінометну батарею супротивника. У листопаду в боях за Київ його рота першої ввірвалася в тил ворога і вмілим маневром опанувала селищем Святошин. Особисто М. П. Тищенко знищив важкий танк супротивника і захопив два танки, А по шосе Київ-Житомир знищив близько 20 автомашин і 15 візків ворога...

За героїзм, виявлений у боях на Букринському плацдармі, М. И. Ахтырченко, А. П. Лянгасову, И. М. Мацаку, М. П. Тищенко було привласнене звання Героя Радянського Союзу. 

Мужньо боролися мінометники гвардії молодшого сержанта Василя Маркеловича Пименова з 272-го гвардійського мінометного полку. Його розрахунок у числі перших переправився через Дніпро. І вже в першому бої знищив чотири станкових кулемети, до взводу гітлерівців. 29 вересня, коли ворог оточив бойові порядки батареї, його бійці, натхнені прикладом командира, ринулися врукопаш і відбили атаку. За мужність, виявлена в боях за плацдарм, В. М. Пименову привласнене звання Героя.

18 жовтня ударне угруповання 1 го Українського фронту знову перейшла в настання. Однак воно не принесло бажаного результату.

Аналізуючи бої останніх днів, командуючий фронтом генерал армії Н. Ф. Ватутін прийшов до висновку про недоцільність продовження настання з Букринського плацдарму. Потрібно було шукати інше рішення, скажемо, північніше Києва, де позначився успіх, а Букринський використовувати для допоміжного удару. До того ж, там місцевість благоприятствовала маневрові великих танкових з'єднань. Ставка підтримала Ватутіна. І почався третій етап битви за Дніпро, що захопив своїм мистецтвом маневру багатьох воєначальників усього світу. Тут проявився величезний талант радянських командирів і, зокрема , військове мистецтво командуючого 3-й гвардійською танковою армією П. С. Рыбалко.

Потрібно було потай перекинути армію з Букрина на Лютеж. І це було зроблено. Серйозною перешкодою на шляху руху танкової армії була Десна. Тут були відсутні мости. Біля села Льотки Чернігівської області танки перетнули реку під водою. Гвардійці задраїли люки бойових машин, законопатили щілини клоччям, смолою... За 8 годин провели по дну Десни більш 70 бойових машин. На Лютежский плацдарм 3-я гвардійська танкова армія прибула раніш наміченого терміну.

Сховане перегрупування величезної маси військ пройшло успішно. Ворог очікував удару з Букрина. Бомбив помилкові макети танків. Відкривав по помилкових позиціях масований артвогонь. А в цей час 3-я гвардійська танкова армія вже цілком зосередився під Лютежем.

- Таки нацистську лисицю Манштейна! - викликнув Микола Федорович Ватутін, довідавшись про відвід під Букрин ворожої танкової дивізії, що раніше дислокувалася під Києвом.                                                       Ранком 3 листопаду 1943 року почався бій за Київ. 6 листопаду в 5 годин ранку Військова рада фронту направив у Ставку повідомлення: -"Місто Київ цілком очищений від німецьких окупантів. Війська 1-го Українського фронту продовжують виконання поставленої задачі.

Категория: Мои статьи | Добавил: taiskina (11.12.2009)
Просмотров: 714 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 Moh  
0
You coul'ndt pay me to ignore these posts!

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный хостинг uCoz